top of page

KLUB SENIORŮ HAŠTALKA

2012 Praha Staré Město

Není žádným tajemstvím, že Praha 1 a vůbec historické jádro hlavního města dlouhodobě ztrácí své stálé obyvatele. Důvodů je celá řada a nejsou unikátní pro situaci ani v Praze, ani v Česku: zvyšující se ceny nájmů, zvýšená dopravní zátěž, snižující se smysluplná občanská vybavenost a výhradní ekonomická orientace na zahraniční turisty. V tomto kontextu je rekonstrukce parterových prostor na adrese Haštalská 7 pro klub seniorů opravdu pozoruhodným a zaznamenání hodným počinem

Hlavní prostor klubu tvoří bývalá vstupní hala činžovního domu s dochovanými štuky a původní krásnou podlahou. Přestože nejde o největší prostor klubu, jde o jednoznačné těžiště.
Zadavatel respektoval názor architektů, že se rekonstrukce neprovede nejlevnějším možným způsobem a že bude pro seniory naopak vytvořeno důstojné prostředí z kvalitních materiálů a prvků, ve kterém budou doopravdy cítit, že pro vedení Prahy 1 nepředstavují problém, ale jednu z důležitých priorit.
V exteriéru je podstatná především náhrada výkladců. Uvnitř se nachází kolážovitý svět různorodých prostor, místností, materiálů a barev, který si vyžádal pouze drobné dispoziční změny – například přemístění toalet a záměnu okna za dveře do vnitrobloku, která umožnila vytvoření malé venkovní terasy.
Dominantním prvkem hlavního sálu jsou překližkové posuvné stěny, které ve svých útrobách schovávají technické vybavení (televizi, projekční plátno, ale také rozkládací věšák na šaty nebo radiátor). Podlaha je dřevěná, smrková. Židle lehké, a tedy snadno přemístitelné do různých konfigurací.
Velkorysost prostorů je podržena rozhodnutím autorů vsazovat dovnitř vysoké dveře, většinou na plnou šířku mezi nosné části.
(přejato z textu Adama Gebriana, psaného pro přílohu Orientace Lidových novin)

 

Haštalská 7, Praha 1

Stavebník: Městská část Praha 1

Provozovatel: Středisko sociálních služeb – příspěvková organizace MČ Praha 1

Zastavěná plocha: 120 m2

Hlavní dodavatelé: SPS engineering s.r.o., Praha (stavební část), Vesna Interiors s.r.o., Veselí nad Moravou (nábytek)

Projekt: 5/2011 – 11/2011

Realizace:  4/2012 – 8/2012

Foto: Petr Karšulín, Marek Sodomka

bottom of page